İçindekiler

Kansızlık; Fiziksel aktivelerden sonra nefes nefese kalma, hareketlerde kısıtlanma, çok uyuma isteği, kalp çarpıntısı, halsizlik ve bitkinlik gibi belirtilerle kendini gösteren, anemi olarak da bilinen kansızlığın tedavileri, sebep olan etmenlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle, kansızlığın neden geliştiğinin araştırılması gerekir. Bebek ya da yetişkin fark etmeden, her yaştan insanda meydana gelebilen kansızlık, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kansızlık Nedir?

Dokulara oksijen taşıyan alyuvarların ve kana kırmızı rengini veren madde hemoglobin isimli proteindir. Bu proteinin en önemli yapı taşı demirdir. Sağlıklı bir kişinin kanında 12-16.5 gram hemoglobin bulunur. Hemoglobin oranının 12 gramın altına düştüğü durumlarda kansızlık hastalığından söz edilebilir. Bazı kalıtsal nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkan kansızlık (anemi), birçok farklı nedenle de gelişebilir.

Kansızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kansızlık (anemi), genetik etmenlere bağlı olarak bir sonraki nesilde rahatlıkla ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra, yeterli beslenilmemesi, hücre yapımı için gerekli olan hemoglobinin yeterli oranda alınmaması ve farkına varılmadan kan kayıplarının artması da kansızlığı ortaya çıkaran nedenlerdir. Kan kaybının yaşanması, demir eksikliğine yol açar. Dengeli beslenme ile, kaybedilen bu demir oranlarının yerine konulmaması durumunda, demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık hastalığı gelişir. Özellikle bayanların adet dönemlerindeki kan kayıpları, kansızlığın ortaya çıkmasının ana sebeplerinden biri olmuştur. Bunların dışında, folik asit eksikliği, B12 vitamin eksikliği, kan hücrelerinin hızla yok olması gibi nedenler de, kansızlık hastalığının nedenleri olarak sayılabilir.

Kansızlığın Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık hastalığının en sık görülen belirtileri, çabuk yorulma, uyuma isteği, baş dönmesi, halsizliktir. Daha ileri dönemlerde merdiven-yokuş çıkarken çarpıntı, nefes darlığı olarak da öne çıkan belirtiler mevcuttur. Ayrıca, dil ve dudak kenarlarında yara oluşumları, tırnaklarda kolay kırılma, saç dökülmesi, üşüme, iç sıkıntısı, hafıza problemleri ve konsantrasyon bozuklukları da, kansızlık hastalığının fiziksel belirtileri arasında gösterilir.

Kansızlık Anemiyi Önleme Yolları Nelerdir?

Kansızlık hastalığından korunmak için, öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Mineral ve vitamin destekli olan, özellikle demir açısından zengin besinlerin tüketimi önerilir. Sigara ve alkolden uzak durmak, doğum kontrol hapları ile bazı kanser haplarının dikkatli ve özenle kullanılması gerekir.

Kansızlık Aneminin Tedavisi Nasıldır?

Kansızlık hastalığı, nedenine göre tedavi edilir. Bu nedenle kansızlık hastalığının neden ve nasıl geliştiği araştırılır. Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlıklarda, bebeklerde şurup ya da damla tedavileri uygulanır. Yetişkinlerde ise ağız yolu ile alınan demir ilaçları verilir. Kansızlık hastalığı kısa sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak tekrar nüksetmesi de kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle, demir depolarının doldurulmasına kadar ilaç tedavilerinin düzenli uygulanması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 4 ile 6 ay arasındadır.

Kansızlık Anemi Hastası olan Kişilerin Dikkat Etmeleri Gerekenler Nelerdir?

Eğer doktorlar tarafından kansızlık hastalığına yönelik teşhis konulmuşsa, verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca, beslenme alışkanlıklarının düzene sokulması ve bol vitamin ve mineralli besinlerin tüketilmesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra, sportif aktivitelerin artırılması, diğer ilaçların daha dikkatli kullanılması ve demir içeren gıdaların tüketimi sıklaştırılmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Anemi olarak da bilinen kansızlık, birçok nedenle oluşabilen bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde, yaşam kalitesini düşürücü etkisi vardır.


Konu Hakkında Bilgilendirici Video


Konu İle ilgili Görseller


Ziyaretçiye Sorular

 • Kansızlık belirtileri sizde var mı?
 • Ailenizde kansızlık hastalığı geçiren var mı?
 • Çevrenizde kan nakli yaptıran yakınınız var mı?
 • Kansızlık hastalığına yönelik beslenme alışkanlıklarınız nasıl?
 • Kansızlık hastalığı için kontrol yaptırıyor musunuz?
 • Kendinizde kansızlık olduğunu hangi belirtiler sonucunda anlıyorsunuz?
 • Çevrenizde kan naklini gerektirecek anemi hastaları var mı Ne gibi zorluklar yaşıyorlar?
 • Anemi olmamak için nasıl besleniyorsunuz?
 • Kansızlığı en kısa sürede çözecek bitkisel kür öneriniz var mı?

Ziyaretçilerin Yorumları

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Görüşlerini Paylaş

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu

Yandex.Metrica