Amipli Dizanteri Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Amipli Dizanteri Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Amipli Dizanteri Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Amipli Dizanteri; Ilıman iklim kuşağında daha fazla rastlanılan amipli dizanteri, diğer dizanterilere bağlı olarak değişiklik göstermekte ve sadece torpikal ülkeler içerisinde görülmektedir. Temel olarak her yere uyumluluk gösteren bir özelliğe sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Amipli dizanteri hastalığı dünya üzerinde minimum 500 milyon bireyi ilgilendirmektedir. En yaygın asalak köklü bağırsak hastalığı olarak bilinen amipli dizanteri, tropikal iklim kuşağında yaşayan insanların yüzde yirmisini, Avrupa ve Amerika'da yaşayan bireylerin ise yüzde üçünü etkilemektedir. Hastalığın bulaşma yolları; ağız ve dışkı yolu ile kirlenmiş olan suların içilmesi ve sebze, meyvelerin iyi yıkanmaması sonucunda yenmesi ile gerçekleşmektedir. İnsandan insana doğru bulaşma çok nadir görülmektedir.

Amipli Dizanteri Hastalığı Nedir?

Bu hastalığın ne olduğunu merak ediyor musunuz? Bu hastalık, ''entomoeba histolytica'' adı verilen amiplerin sebep olduğu bir hastalık olarak bilinmektedir. Amipler, içecek ve yiyecekler ile bulaşmaktadır. Her yaş aralığı içerisinde görülen amipli dizanteri, yiyecek ve içecek yolu ile bireye geçen bir bağırsak hastalığıdır. Suda bulunan amip kistleri klorlama işlemine karşı duyarlıdırlar. Yüksek ısı içerisinde ölen amipler, sineklerde ve hamam böceklerinde amip kistleri çokça bulunur.

Amipli Dizanteri Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Amipli dizanteri hastalığının nedenlerini nelerdir diye soruyor musunuz? Entamoeba histolytica adlı amip, bireylerin sindirim sistemi içerisinde hastalığa yola açan tek amip çeşididir. Bu amipler bağırsak duvarına yerleşerek derin ya da yüzeysel olarak iki çeşit yara biçimine neden olurlar. Asalak amipler bazı zamanlarda bağırsak duvarını deşerek bağırsaktan hariç karaciğer gibi başka organlara da ulaşabilmektedir. Asalak amiplerin iki adet değişim süreci vardır. Bunlardan birisi, asalakların beslenerek büyüyerek çoğaldığı olan evredir. Diğeri ise uyumlu olmayan koşullar içerisinde kist oluşturduğu evredir. Asalak kistli evre içerisinde amip bulunduğu ortamdan bir diğerine geçer ve böyle çoğalarak hastalığın sebebini oluşturur.

Amipli Dizanteri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Amipli dizanteri hastalığına sahip olan insanların hangi belirtiler ile karşı kaşıya kaldığını bilmek ister misiniz? Amipli dizanteri hastalığına sahip kişilerin belirtileri arasında yer alan hafif ishal durumu görülür. Su ile bulaşan amipli dizanteri hastalığında daha ağrılı bir dönem söz konusudur. Kalın bağırsakta kitle oluşturan amipli dizanteri ile kalın bağırsakta delinme çok enderdir. Vücut direncinin azalması, ishal içerisinde kanlı ishal durumu gibi belirtiler amipli dizanterinin belirtilerinden sayılmaktadır. Aynı zamanda iştah kapanması, kusma, zayıflama gibi birçok belirti de amipli dizanterinin belirtilerindendir.

Amipli Dizanteriden Korunma Yolları Nelerdir?

Amipli dizanteriden korunma yollarını size anlatalım mı? Amipli dizanteriden korunma yollarının en önemli maddesi içilecek olan suyun kaynatılıp öyle içilmesidir. Amiplerin yüksek ısı içerisinde öldüğü belirtilmiştir. Bu yüzden içme suları kaynatılarak içilmelidir. Meyve ve sebzeler bol su ile yıkanmalı ve kabuklarından ayrıştırılmalıdır. Haşlanan sebzeler sıcak su ile haşlanmalıdır. El temizliğine önem vermek oldukça önemlidir. Aynı zamanda temiz olmayan tuvaletlere girmemek oldukça önemlidir.

Amipli Dizanterinin Tedavisi Nedir?

Amipli dizanterinin tedavisi nedir diye soruyor musunuz? Birey amipli dizanteri hastalığından doktor tedavisi halinde kurtulmaktadır. Amipli dizanteri hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Bu yüzden belirtilerin görülmesi halinde doktora başvurmak gerekir. Metranidazol ve terasiklin ilaçların kullanılması ile tedavi edilen bu hastalığın tedavi süresi 10 gündür.

Amipli Dizanteri Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Amipli dizanteri hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir diye düşünüyor musunuz? Amipli dizanteri hastalığına sahip kişiler, su tüketimini kaynatarak yapmalıdırlar. Aynı zamanda tedavi sürecini aksatmamalıdırlar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica