Albüminüri Hastalığının Nedenleri Nelerdir? Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Albüminüri Hastalığının Nedenleri Nelerdir? Belirtileri, Korunma Yolları  ve Tedavisi Nedir?
Albüminüri Hastalığının Nedenleri Nelerdir? Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Albüminüri bir tür hastalığın adıdır. Dış boşaltım yollarından biri olan, idrarda kanın bir bileşeni olan albümin maddesinin bulunmasıdır. Albüminüri hastalığına aynı zamanda proteinüri de denilmektedir. Peki, neden proteinüre de denilmektedir? Bunun nedeni, içinde protein yapısı olan aminoasitlerin var olmasıdır. İdrarda bulunan albümin maddesinden dolayı idrarda ara ara kanamalar görülmektedir. Kişi idrarın vücuttan çıkışı sırasında sancılar çeker ve idrarın içerisinde tortular gözlenmektedir. Kişide bu ve bu tarz şikayetlerin olması böbreklerinde oluşan iltihabın habercisidir.

Aslında bakıldığında vücudumuzda proteinler bulunmaktadır. Albümin de bir proteindir. Albüminin vücuda sağladığı fayda ise vücuttaki var olan sıvı dengesini ve farklı moleküllerin taşınmasını sağlamaktır. Vücudun sıvı kaynaklarının önemli miktarı böbreklerin işlevinde olduğu için albümin ortaya çıktığı zaman direkt olarak böbreklerden şüphelenilmektedir.

Albüminüri Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Böbrek vücut için gerekli olan besin ve maddeleri aldıktan sonra sıvı olan maddeleri vücudun dışına atmakla sorumludur. Bundan dolayı albüminüri hastalığının en önemli nedeni böbreklerden kaynaklıdır. Neden mi böbrek? Şöyle ki, böbreklerde oluşan hasar albümin maddesinin dışarıya çıkmasına izin vermez ve diğer sıvı olan maderlerle birlikte dışarıya atılmaktadır. Diğer nedenleri ise, aşırı yorgunluğun ve ilaç, kimyasal kullanımının olmasıdır.

Albüminüri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aslında Albüminüri hastalıktan ziyade sinyal vericidir. Daha doğrusu böbreklerde meydana gelen bir rahatsızlığın uyarısını vermektedir. Peki, sadece böbreklerde ki rahatsızlığın mı habercisidir? Hayır. İdrarda albüminin ortaya çıkması sadece böbreklerde ki rahatsızlığın varlığının bir göstergesi değildir.

Kişinin ayaklarında ki şişmeler albüminüri hastalığının başlıca belirtilerindendir. Ayaktaki şişmeler ve parmak bastırıldığında parmak izi olan kısmın uzun süre o şekilde kalması en önemli belirtilerdendir.

Ayrıca idrarda bulunan albümin idrar yolu enfeksiyonların, zehirlenmelerin, sistik vakaların ve ya anemik vakaların da habercisi olabilmektedir.

Albüminüri Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Böbreğin bu konuda ne kadar önemli olduğunu yukarıdaki makale başlıklarıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Bundan dolayı böbreklere direkt olarak etki edecek besinlere dikkat edilmelidir. Vücudunda hasar olan kişiler besin tüketmeden önce tedavi olması gerekir. Ondan sonra beslenmesine dikkat etmelidir. Eğer ki kişide bu rahatsızlık önceden var ise ve ya düzenli olarak bu rahatsızlığı geçiriyor ise daha fazla dikkat etmelidir. Tedaviyi sadece kısa süreliğine değil uzun vadeye yaymalıdır.

Albüminüri Hastalığının Tedavisi Nedir?

Eğer kişide önemli derece bir böbrek rahatsızlığı var ise cerrahi müdahale gerektirebilir ama idrardaki albümin diğer başka rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa, burada önemli olan beslenme şeklidir. Beslenme şekli hafif olmalıdır. Tüketeceği besinler özellikle süt ve idrar söktürücü olan gıdalardır. Süt verilmesinin nedeni ise vücut direncinin artması içindir. Bu besinlerin dışında kişinin fazla bir ürün tüketmesi sağlık açısından iyi olmayacaktır. Kişi aşırı tuzdan uzak durmalı, su seviyesi de dengede tutulması gerekmektedir. Kişi iyileşmeye başladıktan sonra muhallebi ve tuzsuz olan ekmeklerden tüketebilir. Albüminüri hastalığının tedavi süresince bu önlemler göz önünde bulundurulması ve doktor gözetiminde tedaviye devam edilmesi gereklidir.

Albüminüri Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Albüminüri olanlar nasıl mı beslenmeli? Düzenli olarak sıvı alımına devam etmeli ve kafein, aşırı tuzlu yiyecekler, turşu, biber ve baharat tarzı ürünlerden uzak durmalıdır. Bu ürünler tüketilmediğinde idrar normal hale gelecektir. Eğer albüminüri hastalığı ilerlemiş bir hasta ise her gün idrar testi yapılarak kontrol altına alınabilinmektedir.

Sonuç ve Okura Sorular

Sonuç olarak; vücudumuzun verdiği sinyaller her zaman dikkate alınmalıdır. Makalenin başında da değinildiği üzere albüminüri hastalık değil sinyal vericidir. Tedavi edilmezse daha vahim sonuçlara yol açabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica