Akut Bronşit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Akut Bronşit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Akut Bronşit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Akut Bronşit; Göğüs boşluğunda bulunan akciğerler, solunum sisteminin ana öğesini oluşturan bir organdır. Süngersi ve pembe renkli bir yapıda olan akciğerler, ağız ve burundan gelen havayı, ağaç dalını andıran yapıda olan bronşlardan geçirir ve kanla buluşturarak, kana oksijen verir ve kandaki karbondioksiti alır, karbondioksit akciğerlerin kasılması ile solunum sistemi yolundan dışarıya atılır. Akciğerlerdeki bu bronşlar kanın temizlenmesinde büyük rol oynar. normal bir insan dakikada 12 ile 15 kez nefes alır ve her seferinde ise 1,5 litreye kadar temiz hava akciğerlere alınır. Akciğerin yapı ve sisteminde oluşabilecek her hangi bir sorun, kanın temizlenmesini engelleyeceğinden, kan yolu ile tüm vücudu etkiler.

Akut Bronşit Hastalığı Nedir?

Akciğerlerdeki hava borularının (bronşların) iltihaplanmasından dolayı içindeki salgının koyulaşması ve daha sonra da görevlerini tam olarak yerine getirememesi durumuna bronşit deniyor. Bronşit hastalığı akut ve kronik bronşit olarak iki gruba ayrılır. Akut bronşit hastalığı genellikle on günden az sürerken, kronik bronşit daha uzun sürer ve ileri zamanlarda hastalık yinelenebilir. Kronik bronşit hastalığı her sene en az üç ay sürer ve ağır nefes darlıklarına neden olabilir. Akut bronşit ise genellikle soğuk algınlığından sonra meydana çıkar ve bulaşıcı bir hastalıktır, özellikle çocuklarda okul dönemlerinde sıkça görülür. Tedavisi yapılmadığından ilerleyen akut bronşit, zamanla kronik bronşite dönüşebilir ve daha zor tedavi gerektirir.

Akut Bronşit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Akut bronşit hastalığının en sık tespit edilen nedeni, dışarıdan alınan zararlı virüslerin, vücut direncinin düşmesi ile iltihap oluşturması, oluşan iltihapların bronşlara zar vermesi ve bronşların şişerek tepki oluşturmasıdır.Genelde kış aylarında geçirilen grip ve soğuk algınlığı ile üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra vücut direnci düştüğünden, bu virüsler daha hızlı ve etkili olarak yayılırlar. Akut bronşit hastalığına sebep olan diğer faktörler ise, hava kirliliği, sigara tüketimi, nemli ve rutubetli ortamlar, ani ısı değişiklikleri ve dumanların solunması olarak sayılabilir. Bu nedenlerden bazıları direkt olarak etki etse de bazılarının ise tetikleyici özelliği bulunur.

Akut Bronşit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Akut bronşit hastalığının en yaygın belirtisi aşırı öksürük ve balgam çıkarmaktır. Bunların yanında sürekli seyreden hafif ateş, halsizlik, göğüs bölgesinde yanma ve acı hissedilmesi, nefes alıp vermede göğüste acı ve yanma duyulması ile nefesin hırıltılı şekilde alınması, zor nefes alıp verme ve öksürükte kan gözükmesi de diğer belirtilerdendir.

Akut Bronşit Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Akut bronşit hastalığından bilinen en yaygın korunma yolları, tozlu, rutubetli ve dumanlı ortamlardan uzak durmak, bol miktarda su içerek balgamın yoğunluğunu düşürmek, özellikle soğuk geçen kış aylarında bol vitamin alarak vücut direncini arttırmak, sigaralı ve hastalıklı ortamlardan kaçınmak olarak sıralanabilir.

Akut Bronşit Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavi edilmediği zaman, kronikleşen, zatürre, amfizem ve bronşektazi hastalıklarına yol açabilen akut bronşit hastalığının tedavisi önem arz eder. Akut bronşit hastalığının tedavisinde virüslere etkisi olmadığından antibiyotik kullanılmaz, bunun yerine destekleyici olarak şurup, vitamin takviyesi ve ağrı kesici ile ateş düşürücüler kullanılır. Balgamın çıkmasını kolaylaştıran haplar ile boğazda da iltihaplanma oluşmuş ise antibiyotikler nadiren de olsa verilebilir.

Akut Bronşit Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Akut bronşit hastalarının kullandıkları yeme ve içme malzemeleri başkası tarafından kullanılmamalı ve gerekirse ağız maskesi de takılmalıdır. Hastalıklı kişi ilaç tedavisinin yanında bolca istirahat etmeli, bulunduğu ortam kuru ise nemlendirilmeli ve C vitamini deposu olan meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Hasta olan kişi sigara kullanıyorsa derhal bırakmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Akut bronşit hastalığının tedavisinin kolay ama tedavi edilmez ise büyük sorunlara sebep olacağı bilinerek gerekli önlemler alınmalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica