Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, dünyada en yaygın görülen ve en çok ölüme neden olan kanser türüdür. Bu kanser, akciğerde bulunan hücrelerde anormallikler gözlemlenmesi ile teşhis edilir. Bu hastalık, bir süre sonra sadece akciğerle sınırlı kalmayarak diğer organlarda da hasara neden olmaktadır. Genellikle kadınlara oranlara erkeklerde daha sık görülür. Hayati tehlikesi yüksek olan bu hastalık türü için erken teşhis ve tedavi hastanın sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle son dönemde sağlık alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak birçok kanserin olduğu gibi akciğer kanserinin tedavisinde de gelişmeler yaşanmaktadır.

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer, vücudun oksijen ihtiyacını karşılayan bir organdır. İnsan vücudundaki bütün organlar gibi akciğer de birçok hücreden oluşmaktadır. Bu hücreler, akciğerin görevini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu anda bölünerek çoğalırlar. Akciğer kanserinde ise hücreler ihtiyacın dışında ve kontrol dışı olarak çoğalır; akciğerin içinde bir kitle oluştururlar. Akciğerin içinde oluşan bu kitle (tümör) önce oluştuğu bu alanda büyür, bir süre sonra ise etrafında yer alan diğer doku ve organlara yayılır. Bu yayılmaya tıpta metastaz adı verilmektedir.

Akciğer Kanseri Nedir Kısaca

Akciğer ve nefes borusunda bulunan, bu organların görevini yerine getirmesini sağlayan hücrelerde görülen anormallikler sonucu ortaya çıkan akciğer kanseri, kısaca ortaya çıkan kötü huylu tümörlerdir. Direkt olarak neden olduğu kanıtlanmasa da yüksek oranda sigara kullanımına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülmesinin nedeni olarak da erkeklerin kadınlara oranla daha fazla sigara içmesi olarak görülmektedir. Ayrıca bir de yaş faktörü bulunmaktadır. Genellikle 55-60 yaş üzeri kişiler risk grubu arasında yer almakta; 50- 70 yaş aralığında ise hastalık tanısı konulmaktadır.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer kanserinin belirtileri, tümörün yerleşim yerine göre değişiklik göstermektedir. Eğer kanserin oluşturduğu tümör, akciğerin üst kısmına yerleşmişse sinirlere baskı yapar ve kol, omuz ağrılarına neden olur. Ayrıca bu bölgede oluşan tümörler, kişide ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma güçlüğü gibi rahatsızlıklara neden olur. Bazı hastalarda göz kapağında düşüklük görülebilir. Akciğer kanseri denilince akla gelen kanlı balgam ise hastaların dörtte birlik bölümünde görülür.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 • Akciğer kanserinin belli başlı belirtileri şunlardır:
 •  Nefes darlığı ve solunumda güçlük çekme,
 •  Uzun süren ve hırıltılı öksürük,
 •  İştah ve aşırı kilo kaybı,
 •  Göğüslerde şiddetli ağrı,
 •  Ses kısıklığı,
 •  Yutmada güçlük çekme,
 •  Aşırı balgam oluşması ve balgamın kanlı olması,
 •  Baş ağrısı,
 •  Kemik ve eklem ağrısı,
 •  Yorgunluk ve halsizlik,

Akciğer Kanseri Tedavi

Akciğer kanseri tedavisi için her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Kişiye, hastalık tanısı konulduktan hemen sonra tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Kanser hastalıklarında tedavi yönteminin belirlenmesi için ilk önce hastalığın hangi evrede olduğu tespit edilmelidir. Ayrıca tümörün büyüklüğüne ve yayılma hızına göre de tedavi şekillenmektedir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri tedavi yöntemleri kişinin hastalığının evresine göre değişiklik göstermekte ve hastalığın evresi belirlendikten sonra bu tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Akciğer kanserinin tedavi yöntemleri:

 1:Akıllı ilaç ve molekül tedavisi

 2:Aşı tedavisi

 3:Kemoterapi (ilaç tedavisi)

 4:Radyoterapi (ışın tedavisi)

 5:Ameliyat

Akciğer kanserinin tedavisine başlanılmadan önce farklı branşlardan uzmanlardan görüş alınması gerekir. Erken evrelerde teşhis edilmiş bir kanser hastası ameliyat yöntemi ile tedavi edilerek iyi sonuçlar alınabilir. Akciğer kanseri ameliyatlarında genellikle torakoskopi (kapalı ameliyat)yöntemi tercih edilir. Kemoterapi tedavisinde kanser hücreleri ilaçla yok edilirken, radyoterapi de yüksek enerjili ışınlarla kanser hücreleri öldürülerek hastalar tedavi edilir. Son yıllarda geliştirilen kanser aşısı ile hastanın, bağışıklık sistemi güçlendirilerek kanser hücreleri ile savaşması sağlanır.

Akciğer Kanseri Neden Olur?

Akciğer kanserinin birçok belirtisi olmasına rağmen bu belirtiler oldukça sinsidir. Hastaların dörtte birinde bu belirtiler görülmeden veya geç gözlemlenerek görülür. Birçok hastanın hastalığını vücudu bu belirtileri göstermeden başka bir hastalığın teşhis aşamasında tesadüfen öğrendiği görülmektedir. Bu yüzden akciğer kanseri korunma yolları ve tedavisi için rutin olarak sağlık kontrolleri yapılması gerekmektedir. Bu kanser türünün en büyük nedeni sigara içmek olarak görülse de sigara içmeyen kişilerin de risk taşıdığı bilinmekte ve böyle vakalara da rastlanmaktadır. Bazı durumlarda ise sadece sigara içilen ortamlarda bulunulması kanserin gelişimini etkilemektedir. Ayrıca nargile ve puro gibi diğer zararlı alışkanlıklar; asbest, radon gazı ve hava kirliliği gibi kimyevi faktörlerin de kanserin gelişim riskini arttırdığı bilinmektedir.

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer kanseri nedir? Nedenleri nelerdir? üzerine birçok çalışma, araştırma ve makale bulunmaktadır. Bir kişinin akciğer kanserine yakalanma riski bulunduğu çevresel faktörlere, mesleğine, çalışma ortamına, sahip olduğu zararlı alışkanlıklara, genetik yapı ve geçirilen hastalıklara göre değişkenlik göstermektedir. Kişinin geçirdiği verem hastalığı sonrasında akciğerde kalan verem dokusu, sonrasında akciğer kanserine yakalanma riskini oluşturmaktadır. Daha önce akciğer kanseri geçiren bir kişinin hiç kansere yakalanmamış bir kişiye oranla hastalığa yakalanma riski de daha yüksektir. Bunların dışında bazı kişiler bulunduğu ortamlar ve sahip oldukları mesleklere (madenciler, baca temizleyiciler, boya sanayi, plastik sanayi, çelik sanayi ve kaynak işçileri, vb.) göre riskli gruplar arasında yer almaktadır.

Akciğer Kanseri 4. Evre Akciğer Kanseri Olan Ne Kadar Yaşar

Akciğer kanserinin evreleri tümörün yer aldığı bölgeye göre dört bölüme ayrılır. Bu evreler:

Tümör akciğerin içinde yer alıyorsa evre 1, Lenf bezlerine üzerinde ise evre 2, Her iki akciğer arasındaki boşlukta ve akciğer zarına yayılması durumunda evre 3, Böbrek üstü bezleri, karaciğer gibi diğer organlara yayılmaya başladıysa evre 4 olarak tanımlanır. Dördüncü evre akciğer kanseri olan bir hastanın hayati riski oldukça yüksektir. Bu evredeki hastaya, radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanır. Bu tedavi uygulamaları ile hastalık süresinin yavaşlaması ve hastalık semptomlarının kontrol edilmesi sağlanır. Dördüncü evrede yer alan hastanın yaşam süresi için farklı araştırmalar bulunmaktadır. İngiliz Kanser Araştırma Merkezi ve Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalara göre, bu hastaların bir yıl ile 5 yıl arasında yaşam süreleri ve oranları değişmektedir. Bu araştırma sonuçlarına göre, bir yıllık yaşam oranı , beş yıllık yaşam süresinin oranı ise %1 olarak verilmektedir.

Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğer kanserinin yaşam süresini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Hastanın bünyesi, teşhis aşaması ve evresi, hastalığın yayılma hızı, tümörün oluştuğu bölge ve büyüklüğü gibi birçok faktörün yanı sıra hastaya uygulanan tedavi yöntemleri de oldukça önemlidir. Tüm bu faktörler göz önüne alınarak yapılan araştırmalarda akciğer kanserinin ortalama yaşam süresi 2-24 ay olarak tahmin edilmektedir.

Akciğer Kanseri Ölüm Süresi

Akciğer kanserinde son evre olan beyin metastazı (ölüm) dördüncü evrede meydana gelir. Hasta bu aşamaya geldiğinde tedaviye başlanmadıysa veya tedavide olumlu sonuçlar kaydedilmiyor ise hastada nörolojik komplikasyonlar görülmeye başlanır. Bu komplikasyonların sonucunda ise genellikle bir ay içerisinde hastanın ölümü gerçekleşir.

Akciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Akciğer tedavisinde hastaya tıbbi yöntemleri ile birlikte bazı bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu alanda yoğun çalışma ve araştırmalar yapılmaktadır. Doğada yetişen birçok bitki ve içeriğindeki faydalı bileşikler sayesinde insan vücudunda bulunan zararlı mikroplar ve kanseri meydana getiren zararlı maddeler etkisiz hale getirilmektedir. Doğada bulunan birçok bitki bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Çörekotu yağı, yeşil çay, çin geveni, zerdeçal, ısırgan, ebegümeci, keçi boynuzu, biberiye, brokoli filizi, reishi mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan ve kansere iyi gelen bitkilerdir. Bu bitkiler;

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini ve uyarılmasını,
 •  Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin yan etkilerinin azaltılmasını,
 •  Kanserli hücrelerin ve kanser kök hücrelerinin öldürülmesini,
 •  Kalp, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının korunmasını sağlayarak kanser tedavisinin başarısını arttırmaktadır.
 •  Ancak bu bitkisel tedavi yöntemlerinin doktor tarafından uygulanan tıbbi tedavilerle beraber uygulanması gerekmektedir. Bitkisel tedaviler, kanser hastalıklarında tıbbi yöntemlere ek olarak tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

Akciğer Kanseri Ameliyatı

Erken evrede teşhis edilmiş bir akciğer kanseri için en iyi tedavi ameliyat yöntemidir. Genellikle kapalı olarak uygulanan akciğer ameliyatlarında tümörlü doku akciğerden çıkarılarak alınır. Ancak her hasta için ameliyat yöntemi uygun olmayabilir veya ameliyat yöntemi her hastada başarılı sonuçlar taşımayabilir. İlk evredeki hastaya uygulanacak ameliyat yöntemi için, hastanın solunum ve kalp fonksiyonlarına bakılır. Daha sonra kanserli hücrenin akciğer üzerindeki yerleşim yerine, büyüklüğüne ve buna göre çıkartılabilir olup olmadığına bakılması gerekir. Kanser hücrelerinin metastaz (diğer organlara sıçrama) aşamasında olmaması gerekir. Tüm bu şartlar sağlandığında ise hasta farklı branşlarda uzmanlar tarafından da değerlendirilerek ameliyat aşamasına alınır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica