Telif Bildirimi

Telif Bildirimi

Sitemiz tamamıyla hukuka ve hukukun temel ilkelerine uygun olarak faaliyetini sürdürür. Bundan dolayı telif haklarına dair herhangi bir ihlal olduğu kanısı varsa bunun bildirilmesi halinde bilginoktasi.com tarafından bildirim dikkate alınacak ve içerik yayından en kısa sürede kaldırılacak ya da gereken ilk fırsatta ivedilikle yapılacaktır. Ancak telif haklarına istisna teşkil eden "adil kullanım" benzeri durumlar da söz konusu olabilir ve bu alandaki inceleme yapıldıktan sonra bildirimde bulunulması daha pratik bir çözüm getirecektir. Adil kullanımın ölçüsü elbette işin amacına, niteliğine ve kullanım ölçüsüne göre değişecektir. Keza sitede yer alan bir eserin yalnızca şahsi kullanım maksadı ile kopyalanması ya da çoğaltılması gibi durumlar da telif hakları açısından istisna teşkil eden diğer durumlar arasındadır.

Telif Hakkı İhlali Bildirimi Nasıl Yapılabilir ve Neleri İçermelidir?

Telif hakkı ihlali bildirimleri sitede yer alan iletişim bölümünden iletilebilir. Ancak bildirim yapılırken hak sahibi olduğunu iddia eden kişi her türlü iletişim bilgisini paylaşmalı ve kim olduğunu etraflıca anlatmalıdır. Bununla birlikte yasal telif bildiriminde yer alan bilgilerin devlet kurumu olsun ya da olmasın üçüncü kişi ve kurumlar, hatta kamuoyu ile paylaşılabileceği de unutulmamalıdır. Öte yandan detaylı bir şekilde açıklama yapılmış değilse ya da çok yüzeysel bir açıklama söz konusu ise bilginoktasi.com sitesinin bildirimin asılsız olduğunu kabul etme hakkı saklıdır.

Bildirim Kim Tarafından Yapılabilir ve Niteliği Nedir?

Telif hakkı bildirimini gönderebilecek olan yegane kişi(ler), hakkın sahibi ya da kanuni yollarla hak sahibi tarafından yetkilendirilmiş bir temsilcidir. Bunun haricindeki üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilen bildirimler hak sahipleri bildirimde bulununcaya dek site yönetimi tarafından bağlayıcılık arz etmeyecektir. Aynı zamanda telif hakkı bildiriminin hem hukuk hem de ceza davalarına konu olabilecek ölçüde ciddi bir konu olduğunu lütfen unutmayınız. Bundan dolayı kimi yanlış anlaşılmalara karşı emin olduktan sonra bildirimin yapılması her zaman için daha faydalı olacak, böylelikle asılsız bir yasal süreç başlatılmamış olurken Telif Hakları Yasası gereği bu asılsız bildirimden doğan zararların da bildirim sahibi tarafından karşılanması gerekmeyecektir.

Yandex.Metrica